Consejos y avisos

Os recomiendo visitar los dos blogs, ya que a partir de ahora los días que haya entrada en www.Ourensenotempo.com no la habrá en http://ovrense.blogspot.com y viceversa.

Mail ourensenotempo@hotmail.com

Entroido

Hasta el 13 de marzo, www.ourensenotempo.com y OVRENSE estarán inactivos por "culpa" del entroido Ourensano.

Pido disculpas, pero es que estos son días para callejear y disfrutar....

24/8/12

Os Presidentes da Deputación

   
En ocasións o que cremos sinxelo, é o que termina complicándonos máis o traballo.
   Non estaba previsto, pero por mor da revisión que fixen do “alcaldologio” Ourensán, ocorréulleme comprobar cantos alcaldes ostentaran tamén a honra de presidir a deputación provincial, e a miña sorpresa foi que tampouco existe unha listaxe con polo menos os nomes dos diferentes presidentes co que de forma rápida póidanse facer esas comprobacións.
   O caso é que me puxen ao choio e se non chega a ser polo esplendido traballo que no ano 1996 realizo don Alberto Pascual Carballo “Mas de cien años en la vida de Ourense, Escuela Provincial de Artes y Oficios”, non sería capaz de citar máis que os tres últimos (bo, algún máis, pero realmente a moi poucos).
   Xa postos, hoxe preséntovos os datos que xa recompilei, e que seguirei ampliando coa vosa colaboración, pero xa vos aviso que estou tamén buscando os nomes dos Gobernadores civís. (Porque, que eu saiba tampouco existe unha listaxe co nome destes.). E aínda que teño que confirmalo, creo que os primeiros Presidentes da deputación correspondíanse co cargo de Gobernador civil. E tan pronto poida atendendo unha xusta peticion de alguns de vos, incluiremos no "alcaldologio", os alcaldes de Canedo, que en xustiza penso que tamen deben figurar no listado. 

Debedes entender esta listaxe como provisional, de momento son moitos nomes os que faltan, así como datas; aos poucos iremos completándoo.

.-José Manuel Baltar Blanco 2012 -


.-José Luís Baltar Pumar 1990-2012
  Maestro           (20-01-90. al 27-01-2012)


.-Victorino Núñez Rodriguez 1979-1990
Abogado                 (26-04-1979 al 15-01-1990)


.-David Ferrer Garrido 1976-1979
Empresario             (01-02-1976 al 4-79)


.-Luís Álvarez Rodríguez 1974-1976
Abogado                    (02-02-1974 al 02-76)


.-Eduardo Olano Gurriaran 1973-1974
Ing. Agronomo             (14-04-1973 al 02-74)


.-David Ferrer Garrido 1970-1973 (fotografía en el último mandato)
                                (02-04-1970 al 04-73)

.-Antonio Alex Reinlein 1959-1970
Arquitecto             (29-08-1959 al 04-70)


.-José Rodríguez de Dios 1955-1959
Medico                        (18-02-1955 al 08-59)
.-Arturo Pérez Serantes 1944-1955
                                 (04-04-1944 al 02-55)


.-Antonio Hervella Tovar 1943-1944
                                        (10-02-43 al 04-44)


.-José Zarauza Piñeiro 1940-1943
                              (13-03-1940 al 02-43)

.-Alfonso Junquera Devesa 1939-1940
Empresario                   (16-10-1939 al 03-40)


.-Jaime Pérez Coleman 1938-1939
Catedratico           (11-07-1938 al 10-39)



.- José Zarauza Piñeiro 1937-1938 (fotografía en el último mandato)
                          (27-07-37 al 07-38)

.-Marcelino Mira Cecilia (Accidental 1936)
Militar

.-Rafael Valcárcel Saenz 25-11-1936
Militar             (10-08-1936 al 25-11-1936)


.-Manuel Quiroga Macia 24-7-1936
                            (24-06-1936 al 24-07-36)

.-Felisindo Álvarez Xesteira 1936 (aparece como Feliciano en algún texto)
                             (23-03-1936 al 06-36)


.-José Rodriguez Bouzo. 1936
                      (02-01-1936 al 03-36)


.-Arturo Rodríguez Sieiro 1934-1936
                                    (11-02-1934 al 01-36)

.-Luís Fabrega Coello 1931-1933
Farmacéutico     (20-04-1931 al 12-33)


.-Juan Taboada González 1930-1931  (entre los cuadros de la diputación, esta sin identificar,  pienso que no existen dudas, pero por si acaso ....)
Abogado                     (25-02-1930 al 04-31)


 
.-Aureliano Ferreiro Carballo 1929-1930
                                            (11-02-1929 al 02-30)

.-Julio Manuel Rodríguez Soto 8-11-1926 hasta 11-2-1929
Abogado


Foto y datos del blog Estudios Históricos y Genealógicos de don Xosé Ricardo Rodriguez Pérez
Clic aquí, para acceder al blog Estudios Genealógicos
El cuadro de la diputación se lo asigno a don Julio por parecido, pero habría que confirmarlo

.-Celso Casar Blanco 1924-1926

Militar               (20-12-1924 al 11-26)


.-Tomas Fernández Rodriguez ( 20-01-1924 al 26-11-1924 renuncia a petición propia)
Militar


Fue también gobernador militar de Ourense en varias ocasiones 1907-08 ....... y alcanzo el grado de General del Ejercito

.-Eladio Perez Romero 1921-1924
Rentista            (02-08-1921 al 01-1924)


........................................................... hasta aquí pienso que están completos los datos, en el resto del listado el orden puede no ser correcto y faltan nombres y datos.

.-José Torres Pintos 1922? (entre los cuadros de la diputación, esta sin identificar, pienso que no existen dudas, pero por si acaso ....)
 firmo como Presidente de la diputación de Orense, el manifiesto de adhesión al homenaje, en honor de  Laureano Gomez Paratcha, alcalde de Villagarcia el 22 de diciembre de 1922.



.-Emilio Morenza Martinez 1919 (repetía mandato) 
Medico                              (01-08-1919)
ABC 9 Diciembre 1911 en 1916 continua en el cargo según La Correspondencia de España. 22/3/1916 , y tambien en 1919 según El Día . 3/8/1919
*Revisar, (Gobernador civil de Logroño)

.-Juan Taboada González 1917  (fotografía en el último mandato)
Abogado                     (15-05-17)

.-Jose Gallego Rojo 1910 (guía oficial de España 1910 pág. 547
Rentista                  (01-12-09)
.-Dario Macia (El Globo, marzo 1910)

.-Emilio Morenza Martinez 1905-1909 (repitio mandato) 
Medico                                               (25-04-05)

.- Claudio Fernández Vázquez 1906 (Galicia Ilustrada julio 1906)
                  vice presidente Ricardo Rodriguez Marquina
                   Secretario Emilio Morenza Martinez

.-Ramón Fernández Cid 1904
                                           (21-01-04)

.-Maximo García Reigada 1903-1904
                                                         (23-06-03)

.-José Ramos 1903 (banquete a Montero Rios Santiago 23 de marzo de 1903) (entre os cadros da diputación, esta sin identificar, eu penso que non existen dubidas, pero por si acaso ....)

.-Manuel Enriquez Villarino 1899 (Almanaque de Orense 1899)

.-José Siso

.-José Lorenzo Gil 1891 (No año 1898 estaba de Presidente, no pude contrastar si de manera continuada desde el 91)
Fallecimiento del ex presldente de la Diputación de Orense Sr. Lorenzo Gil
 ORENSE 30.-Ha fallecido esta madrugada el ex presidente de la Diputación D. José Lorenzo  Gil, que durante muchos años representó en esta provincia la politica del Sr. Bugallal. Fué fundador de la Escuela de Artes y Oficios, y gracias á el se construyó el magnífico local que ocupa el Centro provincial de instrucción pública. Desempeñó algunas veces el cargo de gobernador civil
LA ÉPOCA. Lunes 30 de Septiembre de 1912


.- Sr. Varela La Correspondencia de España 20-8 1891

.-Ramón María Pedrayo Silva (abuelo de Don Ramón Otero) 1885 La Voz de Galicia

.-Segundo Perez Rodriguez, 1881 ( Anuario 1881. biblioteca nacional)

.-Luís Dieguez Amoeiro 1876 
.-Manuel López Rodríguez 1873-74 El País (diario Republicano) 23 julio 1898

.- Francisco Casanova (1869) colocación primera piedra instituto provincial (diario el Derecho) hubo dos actos de colocacion de primera piedra uno fue este y el otro en 1892
A continuación os muestro varias imagenes de Presidentes de la Diputación a los que no me fue posible (de momento) ponerle nombre; si alguno de vosotros lo sabe, que no dude en comentarmelo.